Sallate BLT (Bacon-Lettuce-Tomatoes)


Perberesit:

·             500gr makarona Barilla Farfalle

·             Sallate jeshile

·             Domate qershi

·             Proshute e tymosur

·             3-4 kokrra qepe te prera ne menyre te rrumbullaket dhe holle

·             2 luge salce domate

·             Piper i zi dhe kripe

Pergatitja

1.           Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës, kullojini dhe shtojini në një tas të madh.

2.           Shtoni sallaten jeshile , domate, proshutë, qepë ne nje  tigan dhe kaurdisini  për t’u kombinuar shijet; pas gatimit  lereni menjane.

3.           Në një tas të vogël, shtoni  salcën e domateve, piperin, trazojeni për tu kombinuar dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë sipër sallatës qe lame menjane .

4.           Bashkojme sallaten me makaronat e kulluara dhe i perziejme mire.

5.           Shërbejeni menjëherë pasi jane kombinuar sic duhet bashke .

Ju befte mire!